top of page

ECOVERO VISKÓZA. MATERIÁL BUDÚCNOSTI ?

LENZING™ EcoVero™ viskóza je naším novým materiálom, ktorý sme použili na výrobu Julia kardiganu a Mista nohavíc, v krémovej a zelenej farbe. Materiál sme použili vo forme úpletu, ktorý je jemný na dotyk a elastický vďaka technike pletenia. V článku sa dozviete prečo je tento materiál lepší ako bežná viskóza a aké sú jeho výhody a nevýhody v praktickom živote.


Daniela Mačuhová a Peter Baroš  balia objednávky v štúdiu MACCU

Mista nohavice a Julia kardigan vyrobené z LENZING™ EcoVero™ viskózy, v krémovo bielej farbe. Foto: Marianna TomanováLENZING™ EcoVero™ je produktom rakúskej spoločnosti Lenzing, ktorá vyrába viskózové vlákna, modalové vlákna, lyocelové vlákna a filamentové priadze. Ide o udržateľnejšiu viskózu, vyrobenú z dreva, ktoré pochádza z kontrolovaných zdrojov, certifikovaných v Európe. Nevyrába sa z bambusu alebo eukalyptu, ktoré sa používajú pri bežnej výrobe viskózy, a musia sa do Európy dovážať - drevo pochádza z lokálnych lesov, a materiál má teda nižšiu uhlíkovú stopu, ako materiál dovezený z iného kontinentu.


Mista nohavice a Julia kardigan vyrobené z LENZING™ EcoVero™ viskózy, v krémovo bielej farbe. Foto: Marianna Tomanová


Samotná certifikácia materiálu ako LENZING™ znamená, že jeho vlákna sú biologicky rozložiteľné v zemi ako aj morskej vode, a sú kompostovateľné na priemyselnej báze, ale aj v domácnosti.

Vo svete obmedzených prírodných zdrojov si environmentálna udržateľnosť vyžaduje, aby sme brali menej, a využívali maximálnou účinnosťou. V porovnaní s generickou viskózou má výroba LENZING™ EcoVero™ podstatne menšiu environmentálnu stopu: 1. Trvalo udržateľný zdroj dreva

Drevo a buničina ako prírodná a obnoviteľná surovina pochádza z certifikovaných a kontrolovaných zdrojov získaných z udržateľne obhospodarovaných lesov. Nevyrába sa z bambusu alebo eukalyptu, ktoré sa musia dovážať z Ázie.


2. Voda

V porovnaní s bežnou viskózou je spotreba vody pri pestovaní dreva, a výrobe materiálu o 50% nižšia, a okrem toho, voda použitá pri výrobe, sa pred jej návratom do prírody vyčistí od chemikálií - čo prekvapivo nie je bežné.


3. Vzduch

V porovnaní s bežnou viskózou je uhlíková stopa materiálu o 50% nižšia.


Mista nohavice a Julia kardigan vyrobené z LENZING™ EcoVero™ viskózy, v zelenej farbe. Foto: Marianna TomanováAko sa materiál správa pri nosení? Ecovero je veľmi jemné a príjemné na dotyk. Nevytvára statickú elektrinu a nezachytáva špinu, ako napríklad vlnené a bavlnené textílie. Nevýhodou materiálu, ako aj bavlny, je jej vyššie percento zrážanlivosti pri praní, preto je vhodné materiál používať na voľnejšie strihy.


Naše Mista nohavice majú voľný a padavý strih, sú stiahnuté gumou v páse, takže sa prispôsobia postave. V kombinácii s Julia kardiganom, ktorý si viete zviazať na rôzne spôsoby, sa budete určite cítiť pohodlne. Materiál je tenší, takže nohavice vynosíte v zime s pančuchami, ale aj v lete s tielkom.Comentarios


bottom of page